Srí Lanka potřetí – Safari, Ella a hladový pijavice v Sinharajský džungli

Ano, po dvou týdnech surfování jsme si řekli, že vyrazíme pro změnu za kultůrou – do vnitrozemí. To začalo čajovou plantáží a cestou busem do Udawalawe National Parku – a právě tou končil předminulej blogpost.

Cestu s Fast & Furious autobusákem jsme přežili ve zdraví a po pár přestupech a jednom TukTuku dorazili na místo. Ubytovali jsme se v pohodovým apartmánu pár kilometrů od safari a ráno v 5:00 nás čekala vstávačka, protože park za hodinu otvíral. Džípa i s šoférem nám vyřešil náš domácí a jelo se!

Udawalawe je druhej největší park na Srí Lance (první je Yala NP) a když se poštěstí, dá se v něm vidět slony, leopardy, buvoly, krokodýly (těch už jsem se nakoukal dost v Jižní Karolíně), asi 20 milionů různých ptáků a podobnýho zvěrstva.

Další den jsme stopli týpka, kterej se rozhodl udělat si side-business a jel tímhle safari džípem směr Ella (pěkná horská destinace v nadmořský výšce lehce přes 1000 m.n.m., takže semtam už sáhnete i po svetru). Cesta trvá asi 2 hoďky, ubytovali jsme se přes Booking v homestayi s luxusní snídaní, pofilosofovali s místním buddhistickým mnichem a šlo se spát.

Meditace je seriózní business.

Ráno v 5:00 nás totiž čekalo další vstávání a asi hodinovej výšlap na Ella Rock – kopec, ze kterýho je krásnej výhled do okolí. Stihli jsme to akorát na východ slunce a čekala nás super podívaná.

Další úspěšná kolonizace bílého muže!

Po cestě zpátky jsme adoptovali psa, co nás většinu cesty pronásledoval, a alespoň se podělili o sušenky a vodu (do postele s náma nemohl).

Následující den se vyrazilo směr Nuvara Eliya, a to stylově vlakem. Cesta vlakem z Elly do Nuvara Eliya trvá asi 3 hoďky a je turisticky profláknutá, protože putuje krásnýma pohoříma, čajovýma plantážema a zelenýma kopcema – kdyby byl Tolkien z Indie, Pán Prstenů by byl natáčenej právě tady.

Ve vlaku jsme rozhodně nebyli sami, ale oproti cestě zpátky, která nás čekala další den, byl v podstatě prázdnej. Cestou zpátky jsem musel viset ze dveří vlaku a Honza se tulil se dvěma Polákama a Srí Lančanem někde v koutě, takže to už zase taková romantika nebyla.

I tak jsme si ale udělali čas na selfíčko a Johnnyho Cashe 🎸

Narazili jsme tam na fajn holčičnu, co jela zrovna dělat zkoušky na univerzitu v Colombu. Když jsme se loučili, tak ode mě vyfasovala moje sluneční brýle, tak snad jí slouží. O tři dny pozdějc jsem na pláži našel jiný, takže jasnej důkaz, že karma funguje.

Po tom, co jsme si užili intimní chvilky v přecpaným vlaku zpátky do Elly, jsme strávili celej den na cestě. Ráno vlak, a následně bus, kterej nás vzal do Pelmadully. O tý nikdy žádnej turista evidentně neslyšel, protože za 2 hoďky, co jsme tam strávili, jsme nikoho bílýho nepotkali a v restauraci nám po jídle donesli sešit, kam jsme se podepsali, jakožto jedni z mála bílých turistů, který do tohohle města kdy dorazili.

Zároveň nám týpek, kterej nás obsluhoval, pořešil odvoz jakýmsi old-schoolovým Srí Lanským hybridem mezi žigulíkem a Ladou do Sinharaja Rainforest – džungle, která byla poslední krok v naší cestě. Bylo to asi 100 km a jeli jsme tak 4 hodiny, takže vám musí bejt jasný, že cesta nebyla žádnej med – většinou se jelo po prašivých cestách plných šutrů a osobně jsem silně pochyboval, že to náš veteránek vydrží. Nicméně jsme se v noci dostali na místo. Kára dostala pořádnej záhul, ale vzhledem k tomu, že jí vedle ve vesnici někdo opraví za dva kokosy a pytlík rýže, tak to týpkovi za těch šest tisíc rupií (asi 750 Kč), co jsme mu nechali, nejspíš stálo.

Žádnou tematickou fotku nemám, tak alespoň naše ksichty a můj loupající se nos.

Na Bookingu se mi podařilo vyřešit za pár babek na noc krásnej resort s bazénem, a navíc hned vedle vstupu do džungle. Ráno nám a dalším 6 lidem poskytnuli průvodce, kterej všem posolil boty (kvůli pijavicím) a vyrazilo se. Týpek byl v džungli jako doma, vytáhnul pro nás ze země škorpióna, upozornil nás asi na tisíc různých potvor, kterých bysme si bez něj absolutně nevšimnuli, a odlepil mi pijavici z podpaží (to mám za to, že chodím džunglí bez trička). A konci výletu byla koupačka ve vodopádu. Byla to nádherná podívaná a rozhodně něco jinýho, než jít u nás na houby.

Čeká na nepozorný turisty co zrovna prohlíží Instagram a nedávají pozor, kam jdou, tak bacha.

Teď už jsem sám a zpátky v Midigamě, poslední 4 dny surfuju a to mám v plánu až do 2.2., kdy sedám na vlak směr Colombo a letím zase (na chvíli) domů do Česka. Těžko uvěřit, že jsem tady byl už měsíc! Srí Lanka je krásná země plná usměvavých lidí a pekelně pálivýho kari, a rozhodně stojí za návštěvu – ale začíná se nebezpečně plnit turistama, takže mákněte, do deseti let tady budou TukTuky lítat a nebude to ono.

Já začínám pokukovat po Costa Rice, Španělsku, Taiwanu a Vietnamu. A taky zvažuju motorku a nějakej trip po Evropě. Uvidíme, kdo to bude financovat, protože můj americkej příjem dostal koncem léta utrum. V nejhorším budu muset koupit green screen a naučit se ve Photoshopu, stejně cestuju jenom kvůli likům na Instáči.

Take care 🤙

To je ale koko*.

One Reply to “Srí Lanka potřetí – Safari, Ella a hladový pijavice v Sinharajský džungli”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *